Czym jest „coin”?

Coin jest to odznaka uwieczniająca wybitne osiągnięcia i wyniki oraz symbolizująca przynależność do danej jednostki. Nie jest to krzyż uznania ani medal przyznawany oficjalnie. Coin stanowi nieformalny dowód pamięci, braterstwa i uznania dla osób zasłużonych, wręczany przez dowódcę jednostki.

Pamiątkowe coiny wprowadziło nie tylko wojsko, ale również wiele innych instytucji i organizacji różnego rodzaju. Stoi za tym osobista inicjatywa poszczególnych członków, którzy cenią sobie trwały dowód przynależności oraz podkreślenie ich zasług.

Z punktu widzenia ekspertów w dziedzinie numizmatyki coiny nie są uznawanym środkiem płatniczym i nie mają żadnej wartości nominalnej – to oczywiste. Bez wątpienia jednak coiny są medalami o nieprzemijającej wartości dla osób obdarowanych. 

Historia powstania i przyznania pierwszego challenge coin nie jest znana. Najpopularniejsza z nich pochodzi z czasów I wojny światowej i opowiada o amerykańskim pilocie, któremu coin ocalił życie. Żołnierz po zestrzeleniu nad Francją trafił do niemieckiej niewoli, z której udało mu się uciec. Podczas ucieczki zatrzymali go Francuzi. Pilot nie posiadał jednak przy sobie żadnych dokumentów, potwierdzających jego tożsamość. Gdyby nie coin, na którym wybite było oznaczenie amerykańskiej jednostki, Francuzi uznaliby go za niemieckiego wroga. Pilot został zwolniony, a jego historia jest jedną z najstarszych, w których coin się pojawia.

Zamów teraz własnego coina

Jesteś gotowy na bezpłatną wycenę i poznanie wszystkich możliwości naszej firmy? Skontaktuj się z nami!